Yetenek derslerinde Öğrenciyi tanıma ipuçları..

A A A

Ülkemizin genelinde ortalama sınıf mevcutlarının 40 öğrenciden oluştuğunu düşünürsek,her sınıfta özel yetenekleri olan öğrenci sayılarının üçü-beşi geçmediğini görürüz.Yada öyle düşünürüz.
Buna rağmen,
Beden Eğitimi,Görsel sanatlar ve Müzik dersleri; öğrencilerin en çok sevdiği üç farklı yetenek dersleridir.Öğrencilerin bireysel yeteneklerini,bilgi ve becerilerini en iyi gösterebildikleri alanlardır.Özel yetenekleri ve becerileri olmayan öğrenci için bile kendini ifade edebilme ve gösterebilme çabaları açısından da ayrıca önem taşırlar.
Öğretmen penceresinden baktığımızda,yetenek derslerinin öğrenciyi tanıma ve keşfi nedeniyle önemi öne çıkıyor.Bu yazının içeriğinde,Görsel Sanatlar dersinin(Resim dersi)  öğrenciyi tanımaya yönelik etkilerinden bahsetmek istiyorum.
Bu ders,öğrencilerin beceri ve yeteneklerini göstermeleri ile doğrudan ilgili gibi görünse de; aslında tamamen öyle değildir.Yetenekleri olanları belirlemek için ipuçları yakalayabilir ve şartlar oluşmuşsa yönlendirmelerle yeteneğini daha iyi geliştirmesine rehberlik yapabiliriz.Resim etkinliklerinin önemli olmasının asıl nedeni ise,öğrencinin yaptığı çizimler,karalamalar ve boyamaların bir dilinin olmasıdır.
Bir öğrencinin yaptığı resim etkinliğinden,içinde bulunduğu ruh ortamını,kişilik yapısını,insan ilişkilerini ve hatta aile ortamında neler olduğunun ipuçlarını yakalayabilir,olası sorunları çözmek için yardımcı olabiliriz.Konuyla ilgili bir kaç örnekle açıklama yapalım.
*Öğrenci,koyu renkleri çok kullanıyorsa, hemen kötü yorumlamayalım.Ama,etkinlikte öğretmenini,annesini,babasını yada bir arkadaşını devamlı koyu ve özellikle siyah renkle tamamlıyorsa,etkinlikteki kişileri sorgulayabiliriz.
* Piknik yapan bir aile resmi,öğrenci ile ilgili bir çok detayı bildiriyor olabilir.Örneğin,yapılan etkinlikte çocuk kendini anne ile babanın ortalarında gösteriyorsa,aile bağlarının güçlü olduğunu  anlayabiliriz.Arada değilde babanın yanındaysa:Babanın çocukla ilişkisinin çok iyi olduğunu,eğer çocuk anneye yakınsa,anne ile ilişkisinin daha iyi olduğunu anlayabiliriz.
Etkinlikte,anne ve baba yanyana fakat,çocuk çok ayrı bir yerdeyse,ailede sıkıntılı bir durum olduğunu anlayabiliriz.Bu olumsuzluğun sonucunu; çocuğun sınıftaki davranışlarına ve arkadaşlarıyla ilişkilerine bakarak değerlendirebilir ve çözüm üretebiliriz.
*Alış-verişe çıkmış aile resimleri de önemli ipuçları vermektedir.
Örneğin;çocuk anne ile babanın ortasındaysa ve her ikisinin de elini tutuyorsa,mutlu bir aile ortamı olduğunu söyleyebiliriz.Diğer durumları,üstteki örnekte olduğu gibi yorumlayabiliriz.
*Evinin önünde oynayan çocuk resimleri: Bu tür bir etkinlikte öğrenci kendisini,yaşadığı evle,aynı hizada tutuyorsa yada kendisini evin resminden büyük gösteriyorsa,ailede sıkıntı olduğunu anlayabiliriz.
*Resim etkinliğini,etkinlik yaptığı resim kağıdının en altına sıralıyorsa,çocuğun çok sıkıntılı olduğunu düşünebiliriz.
*Öğrenci,durmadan açık havada bir kaç ağaçla  sadece kendisini gösteriyorsa,yalnızlık hissine kapıldığını düşünebiliriz.
*Çocuk renkleri ve nesneleri uyumlu kullanıyorsa,huzurludur,diyebiliriz.
Önemli not:Bu örnekleri çok fazla şekilde çoğaltabiliriz.Üstteki örnekleri herhangi bir eğitim seminerinden edinmedim.Herhangi bir akademisyende de öğrenmedim.Tamamen kendi gözlemlerimden oluşturulmuştur.Belki,yorumlarda eksikler bulunabilir.Sadece,fikir oluşturması düşüncesiyle paylaşılmıştır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir