Okula başlama ayı kaç olmalı?

A A A

Çocuğu okul çağına gelen anneler ve babalar,kayıt zamanı yaklaştıkça kararsızlıklarını sorgulamaya başlıyorlar. Fakat, sorgulama adresleri nedense bu işin pratiğinde olan öğretmenlerden daha çok hiç alakası olmayan yerler oluyor.Alakasız insanlara danışarak karar veriyorlar. Oysa,danışmaları gerekenler bu işin mutfağında çalışanlar yani öğretmenler olmalıdır.

Belkide;”Öğretmenler,60-66 aylık çocukların okula başlatılmasına pek sıcak bakmıyorlar.Yada büyük çoğunluğu sıcak bakmıyor.” gibi ön yargı oluşması nedeniyle öğretmenler danışılmaktan çıkarılmış olabilir. Şimdi altta verilen paragrafı dikkatlice okuyunuz.

İlkokulların birinci sınıfına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 66 ayını dolduran çocukların kaydı yapılır. Gelişim yönünden ilkokula hazır olduğu anlaşılan 60-66 ay arası çocuklardan, velisinin yazılı isteği bulunanlar da ilkokul birinci sınıfa kaydedilir.

Burada bahsedilen yasal bir uygulama dolayısıyla bir hak oluşumunu ifade etmektedir.Burada şu soruyu kendimize sorabiliriz?

Her yasal uygulama sonucunda oluşan hak oluşumu gerçekten doğru bir karar mıdır?

Şimdi,haklarını yemeyelim.Üstteki karar oluşumu bilimsel olarakta desteklenmektedir.Yani,bilim insanlarına danışılarak böyle bir uygulama başlatılmıştır.Bilim insanları batı eğitim sistemlerini de refarans göstererek, haklılıklarını ön plana çıkarmışlardır.

Ancak,göz önüne alınmayan gerekçelere de hiç dokunulmamıştır.Örneğin:İklimsel farklılıklar ve daha önemlisi beslenme gibi temel insani farklılıklara değinilmemiştir.Bunlara batı eğitimlerindeki eğitim alt yapılarını eklemiyorum bile.

Gelelim konunun özüne:

60 aylık bir öğrenci ille 66 aylık bir öğrenci arasında kas gelişimi,anlama,dinleme,öğrenme,kavrama arasında bile 6 aylık fark oluyor.Yani 60 aylık çocuk ancak 6 ay sonra 66 aylık bir arkadaşının 6 ay önce yaptıklarını yapabiliyor. Daha anlaşılır bir dille,yaşlarındaki ay farkı  eğitimleri ve öğrenmeleri sırasında hiç kapanmıyor.

Yılın sonu gelmiş,es kazara okumayı çat-pat öğrenmiş.yazı ise yok denecek kadar berbat.Diğerlerini saymıyorum. Matematik dersinde öğretmen tahtada konu anlatırken bu durumdaki çocuklar oyun hamurlarını çıkarıp oyun oynuyorlar.

Gelelim hisseden kıssaya:

Hani,Nasrettin Hoca’nın bir fıkrası var.Fıkrayı burada anlatmayalım.Fıkranın sonunda da ünlü bir özdeyişle bitiyor.”Bana damdan düşün birini getirin.” Hatırladınız değil mi? Çocuğu 60-66 aylık olan ebeveynler mutfaktaki eğitimcilere inanmıyorsunuz. Öğretmenlerden de düşüncelerini sorup öğrenmiyorsunuz.Öyle bilir bilmez kişilere sormak yerine ne yapın biliyor musunuz?

Gidin bir önceki yıl çocuğunu okula veren anne-babaları bulun.Onlar size en doğruyu söylerler.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir