Çocuklarınıza “Sorumluluk Duygusu” kazandırın

A A A

Anne ve babaların gözünde çocukları her zaman küçük, çelimsiz ve zayıftırlar.Vücut yapılarından dolayı da düşünme yeteneklerinin düşük olduğunu zannederler. Halbuki durum ,görülenden çok farklıdır.

Aslında, oldukça iyi düşünürler ve inanın bir yetişkinden daha iyi kavrarlar.Öğrendiklerini de çok rahat şekilde uygulayabilirler.Yeter ki biz onları olduklarından farklı görmeye çalışalım.

Örneğin:Bazı anneler çocuklarını okula getirirken, çocuğa ait ne varsa (çanta, hırka, beslenme vb.) çocuklarına taşıtmazlar,kendileri taşırlar.

1.Sınıfta durum biraz normal olarak görülebilir.Ama tamamen böyle olması da gerekmez .

Tamam…kabul ediyoruz, çanta ,beslenme,hırka vs. o yaştaki bir çocuğa göre biraz ağır olabilir  ama, her şeyi de siz taşımayın. Hiç olmazsa beslenme çantasını çocuğunuzun taşımasına izin verin.Buradaki amaç,hayata hazırlanırken bazı zorluklar karşısında yaşına ve durumuna göre neler yapmasının gerektiğini kavramasıdır.Unutmayınız; çocuklarınız ömürlerini sizinle geçirmeyecekler. O zaman yaşamın çetin şartlarında nasıl davranmaları gerektiğini öğretmeye çalışın.

Çocuğunuzu okula zamanında gönderin.Bir kısım insanlar,  “Hava sıcak,sırada beklemesin.”  düşüncesiyle yada” Hava yağmurlu,biraz geç gidiver.” diyerek, çocuklarının okul sırasında olmasından rahatsızlık duyuyorlar.Bu tür davranışlar yetişme çağındaki çocuklar üzerinde olumsuz etkiler bırakmaktadır.

Okul sırasına girme ve arkadaşlarıyla birlikte sınıfa gitmelerindeki temel amaç, Hayata hazırlanmak”, anlamını taşımaktadır.Havanın durumuna göre okula gidip-gelmeye alıştırılan bir öğrenci ilerleyen yaşlarda da benzer konularda benzer uygulamaları yapmaya devam ederse ne olacak?Örneğin: okul hayatı bittiğinde doğal olarak iş hayatı başlayacak.

Şimdi birey,okul hayatında alıştığı gibi hava durumuna göre mi işine gidip-gelecektir?

Eğer,öyle davranırsa hayata tutunamaz ve başarılı olamaz.Sonuçta da ya yaptığı işi batırır yada girdiği bir iş yerinde işinden rahatlıkla atılır.Kendisini kapı dışında bulan çocuğunuz,düşünün bakalım,ne gibi sorunlar yaşayabilir…

Çocuklarınızı mutlaka sorumluluk duygusu ile yetiştiriniz.Örneğin:Sabah kalktığında , “Yatağını ve odanı toplamadan kahvaltıya oturamazsın. “şeklinde uyararak,kendisi ile ilgili bir alanda sorumluluk verebilirsiniz.

Bu tür sorumluluk alanlarını yaşına ve duruma göre göre belirleyiniz.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir