Çocuklarınıza “Sorumluluk alışkanlığı” kazandırın

A A A

Anne ve babaların gözünde çocukları her zaman küçük,çelimsiz ve zayıftır.Vücut yapılarından dolayı da düşünme yeteneklerinin düşük olduğunu zannederler.Halbu ki durum,görülenden çok farklıdır.

Oldukça iyi düşünürler ve inanın bir yetişkinden daha iyi kavrarlar.Öğrendiklerini de çok rahat şekilde uygulayabilirler.Yeter ki biz onları olduklarından farklı görmeye çalışalım.

Örneğin:Bazı anneler çocuklarını okula getirirken,çocuğa ait ne varsa(çanta,hırka,beslenme vb.) sırtlanırlar ve hiç bir şeyi çocuklarına bırakmadan kendileri taşıyorlar.Tamam,ağır olabilir,kabul ediyorum ama, herşeyi de siz taşımayın. Hiç olmazsa birazını çocuğunuzun taşımasına izin verin.Siz her zaman yanında olmayacaksınız.Hayatın yükünü taşımayı da öğrenmeye başlasınlar.

Çocuğunuzu okula zamanında gönderin.Bir kısım insanlar,”Hava sıcak,sırada beklemesin.” yada” Hava yağmurlu,biraz geç gidiver.” diyerek,çocuklarının okul sırasında olmasından rahatsızlık duyuyorlar.

Peki,böyle alıştırılan çocuk,büyüdüğünde işine de aynı şekilde gidip-gelirse,sonuç sizce ne olur?

Düşüncemi hemen söyleyeyim.

Zat-ı muhterem kendisini kapı önünde bulur ve mutsuz bir kişiliğe bürünebilir.Çocuğunuzun her işini siz yapmaya çalışmayın.Yapabileceği işleri bırakın yapsın.Yapamıyorsa da en azından yapmaya çalışsın.Çocuk yetiştirmek zor iştir,vesselam.

Çocuklarınıza, işine zamanında gidip-gelmeyi öğretin.

Çocuklarınızı mutlaka sorumluluk duygusu ile yetiştiriniz.

Örneğin:Sabah kalktığında , “Yatağını ve odanı toplamadan kahvaltıya oturamazsın.”diye uyararak,kendisi ile ilgili bir kaç alanda sorumluluklar verin.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir