Çocuğunuzun Düşüncelerini Önemseyiniz

A A A

Aile ortamında yaşanılan her an önemlidir.İyi yada kötü her anı paylaşırız.Öyleyse aile içinde alınması gereken kararlar olduğu zaman,çocuğunuzun düşüncelerine de yer verin.Örneğin:Eve yeni bir mobilya mı alacaksınız?Mobilya mağazasına giderken çocuğunuzda yanınızda olsun ve alacağınız eşyanın türünü ve rengini belirlerken O’nunda fikrini alın.

Mümkünse seçiminiz sırasında çocuğunuzunda en azından bir tercihinin aldığınız eşya üzerinde olmasına özen gösteriniz.Unutmamalıdır ki;aile içi paylaşımında çocuğunuzda,o eşyayı kullanacak bir bireydir.Bu durum çocuğunuzun kendine olan güvenini artırır.Kendisinin,ailesi tarafından önemli olduğunu hisseder.

Çocuğunuza bir şey alırken de O’nun seçimlerine ve renklerine göre tercihlerine önem veriniz. Örneğin,beğendiği bir giysinin tarzı ve renkleri size göre çok canlı ve acayip olabilir.Çocuğunuzun seçiminde tercihlerine uymaya çalışın.

Seçiminde fazla abartı olduğunu düşünüyorsanız,O’na tercihini değiştirmesi konusunda daha fazla seçenek sunarak,sizin neyi beğendiğinizi ve O’na daha uygun olabileceğini,tatlı dille ikna ederek uygulamaya çalışınız.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir