Çocuğunuzun Düşüncelerini Önemseyiniz

A A A

Aile ortamında yaşanılan her an önemlidir.İyi yada kötü yaşanan her an paylaşılır.Öyleyse aile içinde alınması gereken kararlar olduğu zaman, çocuğun düşüncelerine de yer verilmelidir.

Örneğin:Eve yeni bir mobilya mı alınacak?Mobilya mağazasına giderken çocuğunuzu da yanınızda götürün.Eve alınacak eşyanın türünü ve rengini belirlerken çocuğun fikri de alınmalıdır.Mümkünse tarz,model,desen ve renk seçimi sırasında çocuğunda en azından bir tercihinin, alınan eşya üzerinde olmasına özen gösterilmelidir.

Alınacak herhangi bir eşya, ailenin ortak kullanacağı bir eşyadır.Çocukta o eşyayı en az diğer bireyler kadar kullanacak olan bir kişidir.Ev için herhangi bir şey alırken,çocuğunuzun fikrini de almak,çocuğun kendine olan güvenini artırır.  Çocuk, ailede” önemli ve vazgeçilemez bir birey” olduğunu hissetmelidir.

Çocuğa bir şey alırken de, anne-baba kendi seçimlerini kabullendirmek yerine, çocuğun seçimine ve renk  tercihine  önem verilmelidir.Örneğin,alış-veriş için evden ayrıldınız ve mağazaları dolaşmaya başladınız.Girdiğiniz herhangi bir mağazada çocuğunuz kendisine göre bir giysi beğendi. Beğendiği giysinin  alınması içinde ısrar ediyor,Ancak; beğendiği giysinin renkleri veya tarzı sizi rahatsız ediyor ve almak istemiyor olabilirsiniz.Çünkü;size göre renkleri çok canlı ve stili de acayip görünüyor olabilir.Ama çocukta ısrar ediyor.Bu durumda ne yapılmalıdır?

Birincisi,çocuğun seçimine ve tercihlerine uyulmaya çalışılmalıdır.

İkincisi,çocuğun seçiminde fazla abartı olduğu düşünülüyorsa, O’na tercihini değiştirmesi konusunda daha fazla seçenek sunulmalıdır.Örneğin; “Beğendiğin giysinin biraz daha koyu renkli olması,seni daha hoş gösterir.” yada “Bu renk güzel ama,şu rengi de düşünmelisin.”gibi… sözleri tatlı dille söyleyerek,ikna etmeye çalışılmalıdır.Eğer ikna olmuyorsa,çokta ısrarcı olunmamalıdır.

Unutmayın,

Çocuğunuz bir ömür boyu sizinle yaşamayacak.Kendisini ilgilendiren seçimlerini belirlemesi,kişilğinin gelişmesinde büyük yarar sağlayacaktır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir