Çocuğunuza Tuvaleti Kullanmayı Öğretin

A A A

Lütfen çocuklarınıza tuvalet kullanmayı öğretin. Durup dururken bu da neden çıktı diyebilir. Belki de haklısınız ama kazın ayaibi hiçte sandığınız gibi değil.Bu sorun o kadar önemli ki, en iyisi konu ile ilgili olarak yaşadığım iki farklı olayı anlatayım, ondan sonra gerisini siz düşünün.

İlk Olay: Dört beş yıl önceydi.Okullar yeni açılmıştı ve minik birinci sınıf öğrencileri sağa-sola koşturarak viyak viyak ortalığı çınlatıyorlardı. Aileleri ve öğretmenleri de telaş kaplamış, bu yaramaz afacanların peşinde dönük dönükleri dönüyorlardı. Kimisi “annemi isterim! ..” diye avaz avaz bağırıyor, kimisi de okula alışamadıkları için, daha şimdiden okuldan kaçma girişimlerinde bulunurlardı.

İlköğretim haftası heyecanı ve uyuşmazlık durumu birkaç hafta sonra yerini, normal akışa bırakmıştı.Daha doğrusu biz öyle sanıyorduk.Kendi aramızda, “İyi … çocuklar artık alıştı.Pek öyle kayda değer bir durum yok, ortalık biraz sakinleşti ..”, diye konuşurken, bir hışımla yanımıza müdür yardımcısı geldi yanımıza.

Öfkeden ve üzüntüden mosmor olmuş, “Bu kadar da olmaz.Öğretmen çocuğun burnunu siler, ağzını yüzünü temizler, pantolonunu indirip-giymesine yardım eder, yemeğini yedirip-suyunu içirir, ancak tuvalette de çocuğun peşinde gidemez ya! …”, diye çokansın söylenip duruyordu. Onun sözleri kimse bir şey anlamamıştı. İçimizden bir arkadaş: “Hayrola öğretmenim.İnşallah önemli bir şey değildir” der.

Müdür yardımcımız, az önceki kızgınlığını bir tarafa bırakmış, bir anda gülmeye başlamıştı.O zaman hepimiz büsbütün şaşırıp kalmıştık.Daha sonra: “Gelin peşimden, boyut bir şey göstereceğim.”, Diyerek dışarıya doğru yöneldi.Eee .. bizde merakla düştük peşine.O bizden arkadaþ bir üst kata koşar adımlarla çıkarken, ne olup bitiðiyle ilgili merakımızda sanatmış, “Nereye götürüyor bizi?” diye düşünüyorduk.

Müdür yardımcımız üst katta doğruca tuvalete yöneldi.İçeriye girdi ve eliyle işaret ederek bize lavaboyu gösteriyordu.İçeriye girdiğimiz anda hepimiz donup kalmıştık.Lavabonun gider kısmı kakayla doluydu.Bir anlık şaşkınlıktan sonra hepimizi gülme krizi tutmuştu ve kahkahalarla gülmeye başladık.Biraz sonra sakinleşince olayın yorumunu yapmaya başladık.Lavabodaki kakaya bakılırsa, bu bir büyük çocuk işi değildi.Peki o zaman bunun açıklaması ne olabilirdi.

Müdür yardımcısı olayı bizden önce gördüğü için yorumlamıştı.Ona göre bu birinci sınıf bir öğrencinin işiydi.Peki neden lavabo?..

O an orada bulunan öğretmenlerinde hem fikir olduğu şuydu: Bu öğrenci her kimse, oturma tuvaletini bilmiyordu. Çünkü;büyük olasılıkla evlerinde alaturka tuvalet yerine alafranga tuvalet,yani klozet kullanılıyordu.Halbuki okulun tuvaletleri klasik dediğimiz,alaturka tuvaletti.Yani çökmeli tuvalet…Ne olmuş yani diyebilirsiniz.Hayır…Hiçte ne olmuş yani denecek bir yanı yok.

Evinde klozet kullanan bir birinci sınıf çocuğu,her gittiği yerde öylesini arar.Çünkü, daha önce görmediği ve kullanmadığı için, oturmalı tuvaletten belki de hiç haberi yoktu.O gün de çok sıkıştı ve aceleyle tuvalete koştu. Etrafına bakındı ve evindeki klozete benzer bir şey görsün,diye ama göremedi.Ne yapsın garibim.Benzerini aramıştır herhalde,..Lavabo da biraz andırıyor.Donuna yapmaktansa çıkmış lavaboya yapmıştır.İşte olayın açıklaması,en anlaşılır yanıyla budur.susun gülmeyin..Va mı bunun başka izahııı…

Yaşadığım ikinci olay daha çok taze.Son derse girmek üzereydim.Öğrencim geldi yanıma,”Öğretmenim tuvalate gidebilir miyim”,diye.Ona çabuk olmasını söyledim.Bir dakika geçmeden çocuk geri geldi.Yüzünden bir sıkıntısı olduğu anlaşılıyordu.”Hayrola,ne oldu.Bir şey mi var?” diye sordum.Çocuk,evet anlamında başını salladı.Sonra yanıma geldi ve kulağıma “Öğretmenim,tuvalette klozet yok!” dedi.Şaşırmıştım.Çünkü,son yıllarda oturaklı kabinlerin yanına klozetli kabinlerde konmuştu,tuvaletlere.Okulun tuvaletinde de klozetli kabin vardı.Çocuğun elinden tuttum ve tuvalete götürdüm.Klozetli kabini açtığım anda..çocuğun sorununu anlamıştım.Klozeti bir önce kullanan çocuk,her yeri batırmıştı.Hemen görevliyi çağırdım ama,o gelip işini bitirinceye kadar,sıkışan öğrencim için iş işten geçmiş olacaktı.Çünkü;çocukkıvranıyor ve altına yapmak üzereydi.

Çocuğu oturaklı kabinine soktum.Ama çocuk bir garip şekilde ağlayacak halde, “Ben bu tuvaleti kullanmayı bilmiyorum”. dedi.pantolonunu indir ve kakanı yap! “dedim.Biraz sonra çocuk çişini yapmış olarak kabinden çıktı ama, onun tarafı boka batmıştı.Hemen annesini aradım ve kısaca durumu anlatarak, üst baş getirmesini rica ettim.

Kısacası okeyim şudur ki, Anneler lütfen çocuğunuza tuvalet eğitimi verin.Evinizde bir takım kullanma organları başka yerde olmayabilir.Lütfen, çocuklarınızı zorla bırakmayın.Okul idarecilerine göre iş çıkartmayın.Ya o olayı gören başka bir çocuk da yapmaya kalkarlarsa, ne olur görevlilerin ve okul idaresinin hali ..

Hisseden kıssa, sorun önemli, Evinizde oturma taşı olmayabilir.Ama öğretmek istedikten sonra, bulunmaz İpucu kumaşı da değil.Benden söylemesi.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir