Çocuğunuz “Yalan” Söylüyorsa…

A A A

Çocuk eğitimin en hassa  belki de en önemli konularından birisi “Yalan” temasıdır. Çocuklar çok rahat yalan söyleyebilirler ve bu durumdan da rahatsız olmazlar.Eğer duruma zamanında müdahale edilmezse,ileriye doğru önünü alamayacağımız sorunlara zemin hazırlamış oluruz.
Hep söylüyoruz,”Çocuk Eğitimi” ailede başlar diye.Eğer anne-baba ve diğer aile bireyleri,çocukça ve küçük yalanlara izin verirler ve ses çıkarmazlarsa,okul eğitiminin etkisi fazla olmayabilir
Peki,ne yapmalı ve nasıl davranmalı?
“Yalan” konusu kısa ve anlayabileceği örneklerle açıklanmalı ve kavratılmalıdır.İnsan her zaman hata yapabilir ve hatasını da çok rahat şekilde yalan söyleyerek,kapatmaya çalışabilir.Çocuklarda bunu çok sık yaparlar.
Hemen korkuya kapılmaya gerek yok. Çünkü,çocuklar yalan söylediklerinde,el,kol ve yüz mimikleriyle,yada dillerinin karışmasıyla ilk ipuçlarını verirler.
Böyle anlarda yapılması gereken,üzerine doğru hışımla gitmek yerine, sakin bir şekilde”Lütfen doğruyu söyle.Eğer doğruyu söylersen kızmayacağım ve seni ödüllendireceğim.” gibi sözler sarf ederek,O’na güven vermeliyiz.İstediğimiz sonuca ulaştığımızda da doğru söylediği için teşekkür etmeli ve bir daha yapmamasını öğütleyerek,gerekirse de ödüllendirmeliyiz.
Önemli olan hata yapmak değildir.Yapılan  bir hata yada yanlış davranışın olası sonuçlarını anlatarak tekrarını önlemektir.Ama yalanı görmezden gelmek,hatalar ve yanlışlar zincirinin ulanarak çoğalmasına neden olabilir.Bu durumu çocuklarımıza iyi anlatmalı ve öğretmeliyiz.Onun içinde önce büyükler olarak,bizler iyi örnek oluşturmalıyız..

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir