“Benim Çocuğum Yapmaz!”demeyin

A A A

Çocuklar hata yapar.Sadece çocuklar mı? Herkes hata yapar.Hata yapılacak ki,doğru bulunabilsin.
Okullar,yarının büyükleri olan çocukları hayata hazırlayan eğitim kurumlarıdır.Ancak,bizim toplumumuzda ne yazık ki öğretim,eğitimin önünde gibi düşünülmektedir.Oysa;önceliğin eğitimde olduğu bir gerçekliktir.
Öğretmenlerin,öğrenci velileri ile zaman zaman anlaşamadıkları konuların en başında ise öğrencinin gelişim süresince değişen davranış bozukluklarını,hatalarını ve benzer yanlış uygulamalarını kabul etmemesinden oluşan anlaşmazlıklarıdır.
Öğretmen,bir öğrencisinde gördüğü yanlışı düzeltmek için öncelikle öğrencisiyle ilişkiye geçer. Öğrencisinde gördüğü bir yanlışı yada hatalı davranışı,eğer öğrencisiyle çözemiyorsa ailesi ile ilişkiye geçer.
Ancak,öğrenci velileri genellikle çocuğunda fark edilen kusuru kabul etmekte zorlanırlar ve savunmaya geçerler.Genellikle,” Benim çocuğum yapmaz.” yada”Benim çocuğum yalan söylemez” biçiminde duygularını sözcüklere dökerler.Bu konuyu başımdan geçen bir olayla anlatacağım.
Yıllar önce ek gelir edinmek için bir kırtasiye dükkanı açmıştım.Eğitim ve öğretim yılının henüz başlarıydı.Okullar yeni açılmış,insanlar okul ihtiyaçlarını karşılamak için akın akın gelip-gidiyorlardı.Kalem standında birbirinden farklı kalite ve fiyatta uçlu kalem çeşitleri bulunuyordu. Bunlardan piyasada en çok tutulan bir uçlu kalem çeşidinin çok fazla satışı yapılmamasına rağmen sayısının hızla erimeye başladığı dikkatimi çekmişti.Bu durum karşısında kalem standını ve özellikle de eksilen kalem çeşidini gözetlemeye başladım.
Kısa süren bu gözetleme sonucunda da  bir öğrencinin telaşlı hareketleri göze batmıştı.Az sonrada  iki tane kalemi saklıca cebine koymaya çalışırken yakaladım.Öğrenci yakalanınca korktu.Annesine ve babasına söylememi isteyerek,yalvar yakar ağlamaya başladı.Öğrenciyle konuşmaya ve onu yatıştırmaya,yaptığının yanlış bir davranış olduğunu anlatmaya çalışırken,başka arkadaşlarının da aynı şekilde davrandıklarını itiraf etti.
Okul müdürüyle irtibata geçerek,diğer öğrencileri de bir araya topladık.Hepsi de yaptıkları davranışlarını itiraf ettiler.Fakat,yapılan bu davranışın bir hata olduğunu anlatmak ve bir daha yapmamalarını tembihleyerek,çocukları bırakmak,eğitimin tamamlanmasını sağlamıyordu. Çünkü,davranış 5-6 öğrencinin birlikte yaptığı bir grup olayıydı.Sonuçta,ailelerini çağırarak,onlarla konuşmak ve çocuklarının takibini yapmalarını söylemek zorunluğu ortaya çıktı.
Ertesi günü öğrencilerin ebeveynleri çocuklarıyla birlikte geldiler.Bir gün öncesinde yaşananları anlattım ve “Çocuklar bir hata yaptılar ve yakalandılar.Sonuçta bunlar çocuk ve yaptıklarının büyük bir yanlış olduğunun farkında olamayabilirler.Ancak,bu yanlışı iyi anlatmalı ve bir daha bu tür davranışlardan uzak durmalarının önemini anlatmalıyız.” dedim.
Ancak,annelerden bir tanesi öne atılarak,”benim çocuğum asla böyle bir şey yapmaz.Siz korkutarak,çocuklarımızı mağdur ediyorsunuz.” diye çıkıştı.O anneden etkilenen diğer annelerde çocuklarının böyle bir yanlış davranış içinde olamayacakları,biçiminde çıkışlar yaptılar.Annelerden birisi,”Ben de çocuğumun böyle bir yanlış yapacağını düşünmüyorum. Ancak,kendisiyle konuşacağım ve gereğini yapacağım.dedi.
En geride oturan ve o ana kadar olanları sessizce dinleyen bir baba ayağa kalktı ve öne doğru yanaştı.Elini kaldırarak,söz istedi ve gür bir sesle,”Hocam,siz bu kadınlara bakmayın.Bunlar çocuk ve bir hata yapmış olabilirler.Hangimiz yapmıyoruz ki! Önemli olan hata yapmaları değil.Yaptıkları hatayı tekrar etmeleridir.Anladığım kadarıyla bu işi yaparken akıllarınca oyunlaştırmışlar ve ben daha iyi aşırırım,sen daha iyi aşırısın biçiminde bir yarışa dönüştürmüşler.Ben kendi adıma yanlışı kabul ediyorum ve size,uyardığınız için teşekkür ediyorum.Emin olun çocuğumla ilgileneceğim ve bunun olası kötü sonuçlarını kavratacağım. Bu olayda oluşan zararlarınızı da karşılamak istiyorum.” dedi.Öğrenci babasının bu açıklamasına da tepki gösteren anneler hışımla toplantıyı terk ettiler.
Müdür beyle birlikte babaya,paranın önemli olmadığını söyleyerek,önemli olanın bu yanlışın tekrarının olmaması gerektiğini belirterek,toplantıyı sonlandırdık.
Aradan 5- 6 yıl geçmişti.O baba yanında bir delikanlıyla çıktı geldi. Delikanlı oğluydu yani öğrencimizdi.Uludağ Üniversitesi iktisat Fakültesini kazanmış ve bize teşekküre gelmişlerdi.Sohbet esnasında babanın anlattığına göre, “Benim çocuğum asla böyle bir şey yapmaz!” diye çıkışan anne vardı ya…. çocuğun  bir mağazadan hırsızlık yaparken yakalandığını ve çocuk hapishanesine konduğunu üzüntüyle öğrendik
Anneler babalar siz siz olun “Benim çocuğum yapmaz!” demeyin ve çocuklarınızı izleyin.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir